WSFM1100 series laminating machine product introduction
Datetime: 7/6/2019 1:45:00 PM   Visit: 2803
  • Mechanical specifications: 1100/90mm, 1300/100mm, 1500/105mm, 1800/110mm
  • Maximum speed of coating film: 150m/min, 180m/min, 200m/min
  • Applicable film resin: LDPE, PP, EVA, EAA
  • Applicable substrate: BOPP, BOPET, BOPA, CPP, CPE, paper (PAPER), aluminum box (AL)
  • Film width: 1100mm, 1300mm, 1500mm, 1800mm
  • Coating thickness: 0.012~0.1mm
  • Net film thickness error: ≦ ± 5%
  • Composite cold roll: Φ500mm, Φ600mm, Φ700mm
  • Screw specifications: (L/D) Φ90:33, Φ100:33, Φ105:33; Φ110:33
  • Main unwinding diameter: Φ800-1500mm (extra large diameter)
  • Auxiliary unwinding diameter: Φ500mm
  • Winding diameter: Φ800-1700mm (extra large diameter)
  • Applicable film resin: LDPE, PP, EVA
  • Applicable substrate: BOPP, BOPET, BOPA, CPP, CPE, paper (PAPER),
  • Auxiliary unwinding diameter: Φ600mm